Model transpersonalny – praca na osi ról, 22.08.br., Warszawa


 

Szkolenie „Model transpersonalny – praca na osi ról”

prowadzi:
Jarosław Gibas

data:
22 sierpnia 2020
godz. 10.00 – 17.00

miejsce:
Centrum Konferencyjne Ogrodowa 58
ul. Ogrodowa 58,
 Warszawa,
sala „Madryt”

 

 

 

 

Szkolenie przeznaczone zarówno dla psychologów, coachów, psychoterapeutów, osób wspierających innych, jak i wszystkich zainteresowanych własnym rozwojem lub poszukujących sposobów rozwiązania własnych problemów.

Model transpersonalny zakłada, że dokonanie zmiany czy rozwiązanie dręczących nas problemów nie wymaga wieloletniej psychoterapii. Każdy z nas posiada zasoby i możliwości, które pozwalają na samodzielną pracę nad sobą i poradzenie sobie z trudnościami w sposób efektywny i trwały.

W terapii transpersonalnej korzystamy z założenia, że na to, kim jesteśmy składa się nie jedna, a wiele osobowości (zwanych subosobowościami) – konstruktów, które tworzą się w naszej psychice w wyniku różnego rodzaju doświadczeń.

Dlatego właśnie zachowujemy się różnie w różnych życiowych sytuacjach i relacjach społecznych. Również dlatego czasami zdarza nam się „stracić kontrolę” czy też skomentować własne zachowanie słowami: „nie wiem dlaczego tak się zachowałem”, „to było silniejsze ode mnie”.

W procesie transpersonalnym wykorzystujemy własną wyobraźnię oraz perspektywę ponadosobową (trans-poza, persona – osoba [łac.]) – dzięki temu możemy spojrzeć na siebie tak, jak widzimy inne osoby – bez identyfikacji z ego. Kiedy obserwujemy działania innych osób, dostrzegamy nie tylko ich problemy, ale często także rozwiązania, które dla samych zainteresowanych nie są już tak oczywiste. Nam samym również znacznie trudniej zobaczyć rozwiązania własnych problemów, które dla osób trzecich są jasne. Ta trudność wynika z identyfikacji z ego – gdy ta znika, rozwiązanie naszych problemów staje się łatwe i zaskakująco szybkie.

Cykl szkoleń modelu transpersonalnego (składający się z 7 części) rozpoczynamy od osi czasu, która opiera się o założenie, że to, co utrudnia nam funkcjonowanie i generuje problemy, to powstałe w wyniku silnych emocjonalnych doświadczeń subosobowości (fragmenty ego).

Przykładem może być tu osoba klienta zgłaszającego obezwładniający lęk w sytuacjach społecznych. W toku pracy, przyjmując perspektywę transpersonalną, dowiadujemy się, iż w przeszłości doświadczył on silnego odrzucenia w grupie rówieśniczej, a jego dzisiejsza reakcja jest tak naprawdę odpowiedzią na tamto, przeszłe doświadczenie – tu tradycyjna psychoterapia oferuje długoletnie leczenie i konfrontowanie z trudnymi doświadczeniami.

Model transpersonalny oferuje natomiast narzędzia, za pomocą których możemy samodzielnie poradzić sobie z naszym problemem. Dodatkowo praca w procesie transpersonalnym odbywa się na odpowiednio głębokim poziomie, by zmiana była trwała.

 

OŚ RÓL

dedykowana jest naszym rolom, które – zgodnie z teorią Goffmana – odgrywamy nieustannie, ilekroć ktoś nas obserwuje. Wówczas, z lepszym lub gorszym skutkiem, odtwarzamy rolę prezesa, ojca, managera, żony, szefowej czy matki. I właśnie na tej płaszczyźnie zachodzi najwięcej konfliktów, ponieważ poszczególne osobowości mają określone wartości, potrzeby, obowiązki i prawa. Rozwiązanie takiego konfliktu możliwe jest wyłącznie wówczas, gdy potrafimy spojrzeć na tworzone w ten sposób osobowości bez identyfikacji z jakąkolwiek z nich. Z poziomu transpersonalnego, bezstronnego moderatora, jesteśmy zdolni do zawarcia kompromisu, dzięki któremu zaczną być respektowane odpowiednie wartości, potrzeby, realizowane obowiązki i przyznawane nagrody. Kluczem jednak jest bezstronność, bez której któraś z osobowości zawsze będzie dążyła do przejęcia kontroli nad całym systemem. A to nigdy nie wróży niczego dobrego.

*

Szkolenie składa się z części teoretycznej i warsztatowej. Każdy uczestnik będzie miał okazję doświadczyć pracy transpersonalnej na własnej osobie, a także podjąć próbę pracy z drugim człowiekiem. Uczestnicy po ukończeniu szkolenia otrzymają świadectwo uczestnictwa w szkoleniu.

 

Uczestniczy otrzymują:
* notatniki, długopisy
* materiały szkoleniowe
* świadectwa uczestnictwa
* bufet kawowy

Lunch we własnym zakresie

 

PROWADZĄCY:
Jarosław Gibassocjolog, były dziennikarz i publicysta, obecnie nauczyciel. Prowadzi szkolenia i wykłady z zakresu inteligencji duchowej i emocjonalnej oraz mindfulness. Autor kilku książek obejmujących szeroko rozumianą tematykę rozwoju osobowości, zarządzania emocjami oraz psychologii transpersonalnej. Napisał m. in. „Pokonaj stres z Kaizen” (Sensus 2013), „Życie. Następny poziom. Coaching transpersonalny” (OnePress 2015), „Motocyklizm. Droga do mindfulness” (Sensus 2016), „Alchemia duchowego rozwoju. Inteligencja duchowa dla zaawansowanych” (Sensus 2017 r.), „Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji” (Sensus 2018), „Mantra ciszy” (Sensus 2019), „Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości” (Sensus 2020)
www.jaroslawgibas.com

*

PLAN SZKOLENIA:
Szkolenie składa się z czterech modułów. Pierwszy daje uczestnikom podbudowę teoretyczną i służy wyjaśnieniu działania poszczególnych narzędzi. Pozostałe trzy moduły mają charakter warsztatowy, w ramach którego uczestnicy ćwiczą wykorzystanie poszczególnych narzędzi na konkretnych, rzeczywistych case’ach. Każde z ćwiczeń zakończone jest trzyźródłową informacją zwrotną oraz komentarzem prowadzącego szkolenie.

*

ZAPISY I INFORMACJE:
Dorota Mrówka
607 168 262
biuro@fundacjahs.org

*

KOSZT:
397 zł 
*
Potwierdzeniem rezerwacji miejsca na warsztacie jest wpłata całej kwoty na konto organizatora.
Po zaksięgowaniu środków na koncie organizatora  otrzymują Państwo mailem potwierdzenie uczestnictwa w warsztacie. Osoby zainteresowane otrzymaniem faktury prosimy o zgłoszenie tego mailowo.

Jeśli uczestnik rezygnuje z udziału do 14 dni przed rozpoczęciem szkolenia/warsztatu – otrzymuje pełny zwrot kosztów. Jeśli natomiast rezygnuje między 13 dniem, a dniem szkolenia włącznie – zwracamy kwotę pomniejszoną o 119 zł (co stanowi 30% wpłaty i równowartość poniesionych i nieodzyskiwanych kosztów organizacyjnych).