Indywidualna praktyka medytacji

Jeśli chcesz nauczyć się medytacji, poznać podstawy praktyki oraz dowiedzieć się jak wprowadzić ją na stałe do swojego życia, zapraszamy na indywidualne spotkanie.

Medytacja, której uczymy nie ma religijnych konotacji, chociaż czerpiemy inspirację z różnych tradycji i ścieżek duchowych. Traktujemy ją jako skuteczne i dostępne narzędzie do pracy z samym sobą – z emocjami i z umysłem. Pokazujemy jak można w prosty i bezpieczny sposób odzyskać spokój, harmonię, radość życia, jak się odpowiednio relaksować i co zrobić, by poprawić koncentrację.

Po pierwsze – medytacja może być praktykowana przez każdego. Dla wielu osób, które chcą wprowadzić medytację do swojego życia, kluczowe jest właśnie to, by praktyka nie wymagała od nich zmiany światopoglądu lub wierzeń.

Po drugie – zachęcamy do zadawania pytań, do wątpliwości i własnych poszukiwań. Medytacja jest bardzo intymnym mentalnym procesem, tutaj należy słuchać siebie i swojego doświadczenia.

Po trzecie – medytacja zmienia życie na lepsze, dlatego warto po nią sięgnąć.

Czas trwania sesji wynosi trzy godziny. Zajęcia odbywają się w Katowicach, w gabinecie terapii naturalnych „Locus” przy ul. Ligockiej 103.

Zapewniamy matę, koc oraz poduszkę medytacyjną. Prosimy zabrać ze sobą wygodny, luźny strój oraz skarpetki, ponieważ na matę wchodzimy bez butów. Przed sesją nie należy pić mocnej kawy, ani nie jeść zbyt ciężkiego posiłku. Raczej coś lekkiego, aby nie być czuć głodu.

W trakcie sesji omawiane i praktykowane są podstawowe zagadnienia związane z praktyką medytacji świeckiej:

• praktyka koncentracji, relaksacji i medytacji
  • praktyka pozycji ciała w medytacji
  • praca z oddechami medytacyjnymi z dostosowaniem ich trybu do indywidualnych potrzeb uczestnika
  • praca z umysłem

Każdy uczestnik ma możliwość praktykowania zarówno medytacji narracyjnych (prowadzonych), jak i praktyk bezzadaniowych.

Z naszego doświadczenia z pracy z uczestnikami sesji wiemy, że przegląd praktyk medytacyjnych pochodzących z różnych tradycji i kultur to najlepszy sposób na to, by odnaleźć w tym obszarze taką praktykę, która później w indywidualnej pracy przyniesie najlepsze efekty.

Sesje medytacyjne prowadzi Dorota Mrówka – nauczycielka medytacji, mindfulness oraz technik redukcji stresu. Od lat eksploruje filozofię Dalekiego Wschodu oraz bada medytacje z różnych stron świata i stara się przełożyć ich mądrość na realia świata zachodniego, dzięki czemu mogą stać się bardzo przydatnym narzędziem w radzeniu sobie z codziennymi problemami. Prowadzi warsztaty medytacji świeckiej. Jest autorką książek poświęconych technikom uważności, medytacji, praktykom oddechowym i relaksacyjnym.

Umów spotkanie:
dorota@fundacjahs.org

Rekomendacje:

Chcę podziękować za możliwość udziału w inspirujących warsztatach medytacyjnych „Ciało – Umysł – Zdrowie”. Jestem osobą nieufną i zamkniętą w sobie, z początku miałam obawy, że może na medytacjach zamiast poprawy, będzie pogorszenie samopoczucia lub chęć zainspirowania mnie inną wiarą. Dorota jest bardzo ciepłą osobą, jej spokój spływał na uczestników. Pokazywanie różnych świeckich metod medytacji i dowolność wyboru tych technik, które najlepiej nam odpowiadają, dla mnie miały duże znaczenie.
Mam za sobą bardzo traumatyczne doświadczenia, które były zamrożone przez wiele lat, a efekty tego zamrożenia odczuwam w całym ciele w postaci bólu i ciągłego napięcia mięśni oraz powracających traumatycznych wspomnień. Najbardziej mi przypadły do gustu medytacje oddechowe (liczenie, z wizualizacją). Opierając się na własnym doświadczeniu muszę stwierdzić, że naprawdę  to działa. Początkowo moja klatka piersiowa była mało elastyczna, jakby w gorsecie. Poprzez codzienne ćwiczenia oddechowe mięśnie zrobiły się bardziej elastyczne i zaczęłam oddychać całą pojemnością płuc. Poprzez oddechy robione według zaleceń, nieraz udało mi się opanować myśli i przegonić w ten sposób traumatyczne wspomnienia, które mnie bardzo często atakowały i zadawały cierpienie. Dzięki metodom relaksacyjnym mam również mniej napięte mięśnie, szczególnie barki. Będę dalej kontynuować medytacje w domu. Dziękuję z całego serca 🙂

Pozdrawia uczestniczka
Ewelina

Wcześniej w domu, próbowałam „medytować”, ale to była tylko marna namiastka…
W dzień wyjazdu, lekki niepokój, albo raczej ekscytacja na myśl co może mnie spotkać w „realu” wśród ludzi, których znałam z przeczytanych książek, blogów, obejrzanych filmików.
Pierwszy dzień, to otwarcie się na nowe spojrzenie na samą siebie, swoje zachowania, podejście do ważnych spraw życiowych, ale też i błahostek. Indywidualne spotkanie z Dorotą, rozmowa przy kubku kawy o zachowaniach, które zamieniły moje życie w ciągłą walkę z przeciwnościami sprawiła, że „oczyściłam się” i mogłam inaczej spojrzeć na własne funkcjonowanie na tym świecie.
Kolejne dni to chłonięcie wiedzy, którą Dorota i Jarek przekazują w bardzo fajny sposób. Poznawanie żywiołów, jak brak ich równowagi może zmienić życie w koszmar, wprowadzanie harmonii żywiołów w sobie, medytacje i koncerty relaksacyjne, to odmieniło moje życie.
Ale nic nie jest nam dane na zawsze, więc regularna praktyka medytacyjna, samoobserwacja jest teraz czymś naturalnym. Niedzielne, wspólne medytacje z Rafałem to już nasza świecka tradycja. Myśli nadal jeszcze uciekają, ego robi wszystko, żeby tylko być górą nad duchem….. Ale się staram, bo wiem, że warto.
Nie mogę się doczekać na nasze kolejne spotkanie, które już wkrótce w Toskanii.
Dziękuję Wam i do zobaczenia 😊

Uczestniczka warsztatów w Chorwacji